by : kurier lubelski
by : kurier lubelski
John Locke John Locke
648
BLOG

eWUŚ i informatyzacja NFZ w Państwie Tuska

John Locke John Locke Polityka Obserwuj notkę 1

Obywatel zwrócił się do Ministerstwa  z pytaniem w sprawie błędnego zaprojektowania systemu eWUŚ. Można powiedzieć, że nie oczekiwano przesłania całości wnioskowanej informacji od razu - co też się sprawdziło ( brak transprentności jest cechą tego Rządu i Państwa szczególnie) - niemniej sama udzielona odpowiedź wiele mówi o sposobie w jaki projektuje się systemy informatyczne w Państwie. Brak tu kompetencji i elementarnej wiedzy z zakresu projektowania systemów informatycznych.

Pojawia się natomiast nieodłączna spychologia - po cóż wydawać środki publiczne na eWUŚ skoro świadczeniobiorcy odpowiednio zachęceni przez Ministerstwo sami zaprojektują sobie i wykonają na swój koszt odpowiednią aplikację ?. 

Stajemy przed pytaniem, które należy zadać - po co wydawać środki publiczne na cokolwiek skoro w efekcie sami musimy wykonać daną funkcję Państwa ?

Po co ? Jeden argument za poproszę ..... 

 /cit/ Ministerstwo Zdrowia, 

ul. Miodowa 15, 00-952 Warszawa 
 
Szanowni Państwo,
W związku z informacjami prasowymi ( http://wyborcza.pl/1,75478,13134622,eWus_tez_spaprali.html#MT) dot. implementacji eWUŚ z których wynika złe zaprojektowanie systemu - gdzie generuje się koszty po stronie świadczeniodawców  ( konieczność codziennego weryfikowania statusu ubezpieczenia)  proszę o przesłanie informacji :
1) Kto będzie refundował koszty związane z wykonaniem codziennie statusu ubezpieczenia NFZ czy Ministerstwo Zdrowia ?
2) Czy zostaną wyciągnięte konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych za złe zaprojektowanie systemu.
3) Proszę o podanie osób odpowiedzialnych za przygotowanie SIWZ
4) Proszę o przesłanie SIWZ dot. eWUŚ
5) Proszę o informację kiedy nastąpi zmiana aplikacji tak by ta automatycznie informowała o statusie ubezpieczenia danej osoby  np. szpital gdzie dana osoba przebywa ? W dzisiejszych czasach zaprojektowanie funkcjonalności aplikacji jest jedynym wyzwaniem gdyż to stanowi o jej sukcesie.  Po cóż "informatyzować" w sytuacji, gdy nic to nie zmienia  na lepsze ?  
 

z poważaniem /cit/

Obywatel otrzymał odpowiedź. która opisuje patologię polskiego państwa

/cit/
Biuro Prasy i Promocji
18.01 (4 dni temu)
 
do mnieKancelaria
 
 
 
 

Szanowny Panie,

Odnosząc się do Pana pytań, poniżej przekazuję wyjaśnienie Narodowego Funduszu Zdrowia:

 

„Nowoczesne technologie informatyczne pozwalają na to, aby codzienna weryfikacji statusu uprawnienia dokonywana była bez wkładu pracy po stronie świadczeniodawców. NFZ od początku wdrożenia zalecał świadczeniodawcom korzystanie z dostępu do usługi eWUŚ poprzez własne oprogramowanie. W takim oprogramowaniu dostawcy mogli przygotować dodatkową funkcję, uruchamianą jeden raz dziennie, która sprawdza uprawnienia wszystkich pacjentów leżących w szpitala bądź umówionych na wizytę w przychodni w danym dniu. Duża część świadczeniodawców tak właśnie robi.

Funkcjonalność systemu eWUŚ została zaprojektowana poprawnie w taki sposób, aby obsłużyć elektroniczną weryfikację statusu uprawnienia zgodnie z wymaganiami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Odpowiedzialnymi za stworzenie wytycznych do funkcjonalności systemu był Departament Informatyki oraz Departament Spraw Świadczeniobiorców

(NFZ).

Nie doszliśmy jeszcze do rozwiązań, w których aplikacje posiadałyby moduł umożliwiający zlokalizowanie osoby w szpitalu bądź u świadczeniodawcy i automatyczne wysyłanie tam informacji o statusie uprawnień. Postanowiliśmy zacząć od czegoś prostszego – odpowiedzi na zapytanie ze strony świadczeniodawcy. Zgodnie z opinią przeważającej liczby świadczeniodawców oraz pacjentów zaimplementowana funkcjonalność w znaczny sposób usprawniła dotychczasowe procedury związane z weryfikacją uprawnień.”

 

 

Z poważaniem

Danuta Jastrzębska

Naczelnik Wydziału Obsługi Mediów

Biuro Prasy i Promocji MZ

tel. 022/831-30-71/cit/

 

cdn. 

O tym, że eWUŚ nie rozwiązał wszystkich problemów do rozwiązania, których został stworzony pisze Rzeczpospolita.  Pacjenci giną w tym systemie bazodanowym.

John Locke
O mnie John Locke

http://johnlocke.org/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka